Aktualnie : Strona główna Zbiornik Rybnik

Zbiornik Rybnik

 

Zbiornik Rybnik powstał wskutek spiętrzenia rzeki Rudy w 1972r.
Podstawowym jego zadaniem jest chłodzenie turbin elektrowni.
Jego powierzchnia ze zbiornikami bocznymi to 450ha a głębokość to 2 - 9 metrów. Zbiornik podzielony jest na 2 części betonowym wałem tzw."kierownicą" która ciągnie się od elektrowni w kierunku OSW Stodoły (na poniższej mapie zaznaczona jako przegroda zabezpieczająca).

 

Mniejsza część pomiędzy przegrodą a brzegiem od strony elektrowni to tzw."zimna woda". Miejsc do połowu tu jest niewiele: krótki odcinek kierownicy udostępniony za specjalną opłatą oraz około 400m brzegu od OSW Stodoły do zbiornika Grabownia.
Pozostała powierzchnia to: specjalny odcinek zrzutu ciepłej wody, zapora boczna Orzepowice oraz brzeg równoległy do drogi Rybnik - Rudy.
Sam dojazd do zbiornika raczej jest prosty: z centrum Rybnika kierujemy się w stronę miejscowości Rudy (droga 920).
W ten sposób dojedziemy do większości miejsc: zrzutu ciepłej wody (przy ulicy Podmiejskiej), kilku parkingów przy drodze 920 czy też w pobliże OSW Stodoły gdzie znajduje się krótki odcinek kierownicy udostępnionej wędkarzom.

Zbiornik jest łowiskiem licencyjnym Okręgu PZW Katowice dlatego należy dokładnie zapoznać się z regulaminem, możliwymi miejscami połowu.
Woda zasłynęła głównie z połowu olbrzymich karpi, amurów i sumów. Na szybkie przyrosty ryb wpływa ciepła woda zrzucana z elektrowni.
Zimą zbiornik nie zamarza. Zrzut ciepłej wody (obowiązuje zasada no-kill) oraz krótki odcinek w stronę mostu na rzece Ruda (ul.Podmiejska) oblegany jest przez karpiarzy z całego kraju a nawet zagranicy (Czesi).
Namioty porozbijane przy temperaturach -10st.C nie dziwią tu już nikogo. Zresztą zimowa pora jest jedną z najlepszych - ryby gromadzą się wtedy na stosunkowo małym obszarze zrzutu. Sukces wtedy tkwi w namierzeniu "ciepłego kanału" w którym należy umieścić zestaw.
Modele zdalnie sterowane, bardzo ciężkie zestawy które potrafią utrzymać się w całkiem sporym prądzie to tutaj norma.

Bardzo dobrym miejscem na sandacze i sumy jest kierownica. Aby się na nią dostać należy jechać w okolice OSW Stodoły. Pozostały obszar "zimnej wody" osiągalny jest od strony ulicy Gliwickiej (kierować się na Grabownię).

Do połowu sportowego: odległościówka, feeder świetnie nadaje się zapora boczna Orzepowice. Często w tym miejscu rozgrywane były zawody. W siatkach nie rzadko lądowały piękne 2-kilowe leszcze.

 

W Zbiorniku Rybnickim złapano takie trofea jak:

- tołpygę ponad 50kg

- amura 34kg

- suma 105kg ,253cm (branie na 30cm leszcza)

- karpia 30,2kg

Zdarzyły również się ryby egzotyczne: piranie, tilapie

 

REGULAMIN POŁOWU NA ZBIORNIKU RYBNIK

CENNIK ZEZWOLEŃ I MIEJSCE ICH ZAKUPU

Uwaga: ilość zezwoleń na "kierownicę" jest ograniczona. Zrzut ciepłej wody oprócz wysokiej ceny wymaga rezerwacji na kilka miesięcy przed zasiadką.


Możliwość zakwaterowania nad zbiornikiem:

OSW STODOŁY

KLUB ŻEGLARSKI KOTWICA

 

materiał cały czas w opracowaniu, posiadaczy ciekawych zdjęć prosimy o kontakt z redakcją:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Podziel się ze znajomymi:

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to Wykop Submit to Grono Submit to Nasza Klasa

Drukuj

Komentarze  

 
0 #2 ferdek 2018-04-07 13:18
czy są tam szczupaki czekam na odpowiesz
Cytować
 
 
0 #1 f-team@seznam.cz 2013-04-01 19:54
jest mozno byvakování u vody pri sportovním
lovu kapra jestešme z čech děkuje bardzo
M.Fiala
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Copyright © www.haczyk.com.pl 2020

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u