Aktualnie : Strona główna Świnka

Świnka

Świnka (Chondrostoma nasus) – ryba z rodziny karpiowatych.

 

 

 

 

Występowanie

Europa środkowa i północna Azja.

Żyje w przeważnie w bystrych, podgórskich rzekach w krainie lipienia i brzany. Żyje gromadnie w płytkich (do2 m)miejscach o bystrym nurcie i kamienistym, piaszczystym lub lekko zamulonym dnie.

Opis

Świnka osiąga 25 – 40(50) cm długości i 1(2) kg masy ciała. Ciało świnki jest wydłużone, ma owalny przekrój; płetwa ogonowa głęboko wcięta w księżycowaty kształt, Płetwy grzbietowa i brzuszna osadzone na jednej linii.Głowa mała, otwór gębowy dolny, wargi twarde, chrząstkowe – dolna o ostrej krawędzi, pełni rolę skrobaczki. Grzbiet ma szarozielony kolor, boki są jaśniejsze o srebrzystym połysku, z kolei wierzch głowy jest ciemny, brzuch biały lub żółtawy. Płetwy parzyste i odbytowa – są czerwone, ogonowa – czerwonobrunatna, a w swej dolnej części bardziej czerwonawa.

Odżywianie

Świnka żywi się szczątkami roślin i innym pokarmem roślinnym (glonami) znalezionymi na dnie. Zeskrobuje tam wargami tzw. narost, czyli glony porastające kamienie i podwodne przeszkody. Poszukując larw owadów, kiełży czy mięczaków jest nawet w stanie przesunąć kamień.

Rozród

Dojrzewa płciowo w wieku 4-5 lat. Tarło świnki trwa od IV do V w temperaturze wody 12-18 °C. Podczas tarła często wyskakuje nad powierzchnię wody. Samica, w zależności od wielkości, składa wtedy ok. 30 000 jaj o zielonkawej, ochronnej barwie ochry, w płytkich rejonach rzek o dnie piaszczystym lub żwirowatym. W tym czasie głowa i górna część tułowia, zwłaszcza u samców, pokryta jest jasnymi krostkami (wysypka tarłowa). Wylęg po 10-30 dniach. Narybek początkowo chowa się pod kamieniami. Żyje do 17 lat.

 

Ochrona

Okres ochronny: od 1.I do 15.V
Wymiar ochronny: 25 cm
Limit połowów: 5 sztuk na dobę (łącznie z certą)

 

 

 

Źródło: wikipedia.org

 

 

 

 

 

Podziel się ze znajomymi:

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to Wykop Submit to Grono Submit to Nasza Klasa

Drukuj

Copyright © www.haczyk.com.pl 2020

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u