Aktualnie : Strona główna Odległościówka cz.2

Metoda odległościowa (angielska) cz.2

Pierwsza część informacji o odległościówce angielskiej miała charakter ogólnikowy.

Opisaliśmy w niej sprzęt bez którego nie uda się zrealizować naszego głównego celu: łowienia finezyjnego w sporej odległości od brzegu.

W praktyce czyha na nas sporo pułapek utrudniających łowienie matchówką…

 

 

W tej części wymienie błędy na których osobiście się „przejechałem“.

Rozważania zaczniemy przesuwając się od haczyka w górę.

Zbyt wielki haczyk to jeden z grzechów głównych wędkarzy.

Problem zwykle pojawia się gdy łowimy na zbiornikach w których dominuje karp, duży leszcz.
Często wtedy obawa przed wypięciem się ryby jest decydująca.

Zmniejszenie rozmiaru haczyka zwiększa znacznie intensywność brań.O ile przynęta na to pozwala trzeba stosować najmniejsze z możliwych. Wiosną i jesienią nastawiając się z odległościówką na karpie a łowiąc na czerwonego zacząłem stosować naprawdę malutkie rozmiary.Zdarzały się dni w których ryba spinała sie ale wymiana haczyka na większy w moim odczcuciu wcale nie podnosiła skuteczności a brań było dużo mniej. Nie chodzi oczywiście o popadanie w skrajności i montaż czegoś co zostanie rozgięte przy pierwszej sztuce.

Rolę krętlika bagatelizowałem przez długi czas. Cofając się kilkanaście lat wstecz wyboru wielkiego w tej kwestii nie było. Obecnie używam krętlików potrójnych firmy Cralusso. Jeśli ktoś myśli że to tylko gadżet to polecam założyć na hak 2 ziarna kukurydzy (aby wywołać efekt śmigła) i sciągnąć kilka razy szybko zestaw z odległości 30 metrów. Przy zwykłym krętliku przypon się skręca i zdarza się że po kilkunastu rzutach jest „wymiętoszony“. Przy rzutach wzrasta znacznie prawdopodobieństwo splątania się zestawu.
Dodatkowo zwracajmy uwagę aby konstrukcja nie miała żadnych wystających elementów i szczelin o które może haczyć żyłka.

Przechodzimy do kolejnego elementu naszego zestawu tj. śrucin. Zdarzyło mi się kiedyś że w palecie brakło tych większych rozmiarów. Byłem przekonany że w zamian założę kilka mniejszych i będzie ok. Okazało się że ołowiany paciorek jest powodem splątań. Od tego momentu w jednym miejscu koncentruje maksymalnie 3,4 śruciny. Do tego staram się żeby do siebie koniecznie przylegały.
Paciorek śrucin (około 20-stu koło siebie poprzedzonych kulką ołowianą) stosuje natomiast przy sliderze (więcej o tym będzie w 3 części o łowieniu odległościówką)

Najważniejszym elementem matchówki jest wagler. Musi być na tyle ciężki gramaturowo aby posłać zestaw kilka metrów za miejsca łowienia (pomoże to w zatopieniu żyłki a poza tym nie spłoszymy sobie ryb).
Rzuty "na siłę" prędzej czy później kończą się splątaniem. Podczas trudnych warunków łatwiej operuje się zestawem z cieńszą żyłką np. 0,14mm.
W większości przypadków stosuje się waglery ze wstępnym dociążeniem. Pamiętajmy aby gramatura do rozłożenia na żyłce nie była zbyt mała. Gdy łowimy w zbiornikach głębokich należy trzymać się zasady 1g/każdy metr wody. W wodach stojących również występują prądy. W górnej warstwie powodowane są chociażby przez wiatr, w strefie środkowej jest prąd przeciwstawny a na dnie względnie spokojnie (jeśli jest inaczej to niech mnie ktoś od fizyki poprawi). Dlatego zestaw musi być napięty przez „środkowe“ śruciny by nie dryfował. Ciężarek przy krętliku może być typu „pyłek“ bo na dnie panuje cisza. Zastosowanie spławika o zbyt małym dociążeniu może powodować przesuwanie się zestawu co przy połowie niektórych gatunków jest dużym błędem. Zbyt wolne opadanie zestawu dodatkowo może być problemem przebicia się przez strefę żerowania drobnicy typu płoć czy ukleja.

Na zachowanie się zestawu w locie ma również wpływa konstrukcja spławika. Odradzam początkującym stosowania spławików z patentami jak np. Cralusso Rocket. Fakt że lecą dalej niż tradycyjne ale nie wybaczają najmniejszych błędów (czytaj szarpnięć). Jeśli jesteśmy już przy firmie Cralusso to model Zero Slider przeznaczony do dalekich rzutów w zbiornikach głębokich nie ma w sobie fabrycznie dociążenia. Efekt jest tego taki że lubi oddalać się w powietrzu od naszego głównego obciążenia wykonując bardzo dziwne akrobacje. Leci przez to krócej od tradycyjnych sliderów i często się plącze. W tym przypadku należy do jego korpusu wrzucić trochę ołowiu co problem całkowicie rozwiązuje. Spławiki Cralusso uważam za jedne z najlepszych na rynku (ale niektóre modele są dla profesjonalistów)

Jeśli chodzi o wyważenie spławika to pozostawiamy nad wodą tylko najmniejszą potrzebną część (producenci zwykle ją wyróżniają odpowiednio kolorem). Wystawianie zbyt dużej części anteny waglera nie ma sensu. Kolory są tak dobrane aby z dalekiej odległości było widoczne podnoszenie (w połowie anteny zwykle nie ma pasków więc taką wystawkę trudniej zauważyć) W modelach z cieniutką antenką wystawianie grubego korpusa nad wodę to „strzał w kolano“. Jeśli chodzi o modele z tzw.lotką to nie odczułem zbyt specjalnie różnicy w rzutach wzg.tradycyjnych – może wynika to z faktu że nie zdarza mi się łowić w odległości powyżej 35-40m. od brzegu.

Jeśli chodzi o technikę rzutów to trudno ją opisać w kilku zdaniach. Największa ilość splątań jest gdy spłaszczymy mocno tor lotu zestawu.
Przed rzutem kij odchylamy do tyłu i "w takt" przechodzimy do właściwego ruchu do przodu.
Duże znaczenie ma właśnie uchwycenie tego momentu w którym cały zestaw odchyli się w tył.
Jeśli po pierwszej fazie zbyt długo przeczekamy to automatycznie uzyskujemy gorsze odległości.
Wszystko musi odbywać się płynnie bez szarpań. Przed lądowaniem do wody koniecznie przytrzymujemy palcem żyłkę przy szpuli kołowrotka aby zestaw przed wpadnięciem do wody wyprostował się.

Metoda odległościowa zawsze uczyła mnie dyscypliny i zmuszała do analizy najmniejszych szczególików decydujących o sukcesie – dlatego jest taką wciągająca :J

Polecam obejrzenie nastepujących filmów:

 

METODA ODLEGŁOŚCIOWA CZĘŚĆ 1

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.haczyk.com.pl

Podziel się ze znajomymi:

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to Wykop Submit to Grono Submit to Nasza Klasa

Drukuj

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Copyright © www.haczyk.com.pl 2020

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u