Aktualnie : Strona główna Kuźnica Warężyńska

Kuźnica Warężyńska

Kuźnica Warężyńska to jeden z najmłodszych zbiorników województwa śląskiego. Powstał w roku 2005 w miejscu zlikwidowanej kopalni piasku o tej samej zresztą nazwie. Jego powierzchnia to aż 560ha. Niektórzy zwykli go nazywać Pogorią IV ze względu na bliskie położenie zbiorników Pogoria I,II,III (również powstały wskutek eksploatacji piasku).
Maksymalna głębokość tego łowiska to 23m.
Zbiornik zasilany jest wodami Czarnej Przemszy i jednocześnie pełni funkcje retencyjne. Woda z Kuźnicy Warężyńskiej za pomocą urządzeń hydrotechnicznych może być zrzucana do Pogorii III.
Południową stroną zbiornika Kuźnica Warężyńska przebiega szlak turystyczny. W pobliżu leży Pustynia Błędowska (20km).
Na chwilę obecną nad zbiornikiem nie ma bazy turystycznej (ośrodków wypoczynkowych).
Łowisko w katowickim wykazie ma przypisany nr 50 i jest ogólnodostępne. Połów z łodzi jest zabroniony. Można natomiast wywozić przynęty i zanęty za pomocą modeli zdalnie sterowanych.
Bardzo ważną informacją dla wędkarzy jest fakt że zbiornik powstał przez zalanie terenu bez gruntownej wycinki krzewów, drzew.
Z jednej strony stanowić one będą dla ryb kryjówki ale z drugiej to duże wyzwanie dla łowiących tam. Bez precyzyjnego poznania terenu (czyt. dna echosondą) Kuźnica Wareźyńska będzie trudnym akwenem.
Zresztą fakt ten potęguje to że jest to zbiornik "młody" słabo rozpoznany.
Co do rybostanu to na pewno jest dużo szczupaka którym woda ta była intensywnie zarybiana. Na pewno jest duży karp i amur (10kg są bynajmniej łowione). Sporo jet okonia grasującego w podwodnych zagajnikach.

Dojazd do "Nowej Pogorii" możliwy jest na kilka sposobów: od strony zbiornika Pogoria III, od Ratanic, od kolonii Marianki, Kuźnicy Podleśnej.
 

Jeśli posiadasz informacje na temat tego zbiornika lub zdjęcia prosimy mailować :))) Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Łączy nas ta sama pasja !

Podziel się ze znajomymi:

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to Wykop Submit to Grono Submit to Nasza Klasa

Drukuj

Komentarze  

 
0 #1 Sławek 2016-08-14 21:29
Z przykrością muszę stwierdzić że taka fajna woda a od Kuźnicy Warężyńskiej jeden wielki śmietnik i wychodek, W pasie 200m od brzegu. Drugi problem to motorowodniacy szalejący na wodzie a z drugiej strony kładowcy, krosowcy i samochody terenowe.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Copyright © www.haczyk.com.pl 2020

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u