Aktualnie : Strona główna Krąp

Krąp

Krąp (Blicca bjoerkna syn. Abramis bjoerkna) – ryba z rodziny karpiowatych (Cyprinidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Blicca, często mylona z leszczem.

 

 

 

Występowanie

 

Europa, na północ od Alp, Pirenejów i południowych Bałkanów. Na wschodzie sięga po dorzecze rzeki Peczory. Na północy sięga do południowo-wschodniej Anglii i południowej Skandynawii. Żyje w dolnym biegu rzek oraz w stawach, jeziorach, zbiornikach zaporowych, starorzeczach i rozlewiskach.

Opis

Dorasta przeciętnie do 30 cm (maks. 36 cm) i 0,5 kg masy ciała (maks. 1 kg). Ciało wygrzbiecone i bocznie spłaszczone, zawsze lekko zaokrąglone. Łuski duże, mocno osadzone, wzdłuż linii bocznej jest ich 50 lub więcej. W płetwie odbytowej mniej niż 23 promienie. W płetwie grzbietowej 8 miękkich promieni. Grzbiet szarwoniebieski lub szarawozielony, u starszych ryb często bardzo ciemny. Boki srebrzyste, błyszczące. Brzuch białwy często z różowawym odcieniem. Płetwy szare, z czerwonawym lub pomarańczowym odcieniem.

Odżywianie

Młode osobniki żywią się głównie planktonem oraz glonami, dorosłe fauną denną (zwłaszcza larwami ochotki) oraz roślinnością wodną.

Rozród

Dojrzałość płciową osiąga w 3 roku życia. Tarło odbywa się stadnie od IV do VI. Ikra składana jestkilkukrotnie. Wylęg następuje po 10-14 dniach. Krąp krzyżuje się czasem z innymi gatunkami ryb karpiowatych. Rośnie bardzo wolno, w wieku 10 lat osiąga 20 cm długości. Samce rosną nieco szybciej niż samice.

Wymiar ochronny: brak

Okres ochronny: brak

 

 

 

Źródło: wikipedia.org

 

 

 

 

 

Podziel się ze znajomymi:

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to Wykop Submit to Grono Submit to Nasza Klasa

Drukuj

Copyright © www.haczyk.com.pl 2020

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u