Aktualnie : Strona główna Karaś srebrzysty

Karaś srebrzysty

Karaś srebrzysty

 

 

 

Występowanie

Karaś srebrzysty jest uważany za gatunek autochtoniczny dorzecza Amuru. Został introdukowany w środkowej i wschodniej Europie, na Syberii, w zlewiskach Morza Czarnego, Kaspijskiego, Aralskiego i Azowskiego.

Biotop: Śródlądowe wody słodkie.

Opis

Z wyglądu podobny do karasia złocistego, ale inaczej ubarwiony – grzbiet stalowogranatowy, boki srebrzyste. Inne widoczne zewnętrzne różnice polegają na tym, że jest trochę mniej wygrzbiecony. Górna krawędź płetwy grzbietowej jest nieco wklęsła. Ostatnie, twarde promienie płetwy grzbietowej i odbytowej są bardzo grubo piłkowane.

Rozmiary

Długość ciała przeciętnie do 15–35 cm
Masa ciała przeciętnie 1,5 kg

 

Pokarm

Bezkręgowce bentosowe, rzadko rośliny.

 

Rozmnażanie

Na większości obszaru Polski i Europy Zachodniej populacje karasia srebrzystego składają się wyłącznie lub niemal wyłącznie z samic. Rozmnażanie takich populacji odbywa się na drodze gynogenezy: w tarle uczestniczą samce innych gatunków z rodziny karpiowatych, których plemniki, nie uczestnicząc w zapłodnieniu, stymulują do partenogenetycznego rozwoju komórki jajowe samic karasia srebrzystego. W pozostałych populacjach tarło odbywa od maja do lipca, samica składa przeciętnie ok. 150 000 jaj.

 

Znaczenie gospodarcze

W Polsce nie ma znaczenia gospodarczego, a przez rybaków jest traktowany jako chwast rybny i konkurent pokarmowy karpia.

 

 

 

Źródło: wikipedia.org

 

 

 

 

 

 

Podziel się ze znajomymi:

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to Wykop Submit to Grono Submit to Nasza Klasa

Drukuj

Copyright © www.haczyk.com.pl 2020

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u